KREMACJA JAKO FORMA POGRZEBU
Obrządek związany ze spopieleniem ciała sięga czasów starożytnych. Kremacja była powszechną formą pochówku w wielu religiach od wielu lat. W Europie zwyczaj palenia zwłok zapoczątkowali starożytni Grecy. Pierwsze, współczesne, europejskie krematorium zostało uruchomione w 1873 roku we Włoszech. Pierwsze krematorium w Polsce zostało uruchomione w 1993 w Poznaniu. Od tego czasu w polskich miastach powstało kilkadziesiąt takich obiektów. Kremacja jest dopuszczona przez Kościół katolicki.
Obecnie, spopielanie zmarłych ma największą popularność w Japonii – gdzie aż 97% zmarłych zostaje poddanych kremacji, w Czechach oraz Skandynawii niemal 80%. W Polsce kremacja jest zjawiskiem coraz bardziej powszechnym, obecnie stanowi około 20% pochówków.
DLACZEGO KREMACJA?
Wybór formy pochówku jest indywidualną wolą poszczególnych osób lub ich najbliższej rodziny. W większości przypadków kremacja jako forma pogrzebu jest wybierana świadomie ze względów światopoglądowych, utożsamiana jest z ekologicznym i nowoczesnym stylem pogrzebu.
Niewątpliwą zaletą kremacji jest oszczędność miejsca, w porównaniu z trumną, urna zajmuje dużo mniejszą powierzchnię. Dziś, gdy na wielu cmentarzach zaczyna brakować miejsc a coraz większa liczba Polaków decyduje się na groby rodzinne, kremacja zyskuje na znaczeniu.
Nie bez znaczenia jest też czynnik ekonomiczny – kremacja to niższe koszty pogrzebu.
W Krematorium Białystok rodzina i osoby bliskie mają możliwość obserwacji wprowadzenia ciała zmarłego w przestronnej sali pożegnań. Na ceremonię kremacji prosimy nie przynosić wieńców ani innych kwiatów poza ewentualną symboliczną różą, które zostanie ułożona na wieku trumny.